Listopad 2006

DESATERO HULICE :-)

22. listopadu 2006 v 19:10 | Mrs.Armstrong |  Drogy
Desatero hulice:
1) Zhul blizniho sveho....
2) Nezabijes pro mensi mnozstvi nez male....
3) Nepokrades taktez pro mensi mnozstvi nez male....
4) Dobrovolne hulbu neprerusis....
5) O huleni se rozdeluj....
6) K prodeji se nesnizuj....
7) Ucinkum se nebran....
8) Ve dvou se to lepe tahne....
9) Huleni nikomu nevnucuj....
10) Toto desatero na pameti mej a s marihuanou se vesele smej....

Coffee Shop-Amsterdam

4. listopadu 2006 v 17:20 | Mrs.Armstrong |  Drogy

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA-heroin

4. listopadu 2006 v 12:26 | Mrs.Armstrong
Psychiatrická léčebna Praha Bohnice, březen 1997, rozhovor s bezmála osmnáctiletou dívkou, která je zde zhruba půl roku na soudně nařízené ochranné léčbě, tři roky užívala drogy, zpočátku pervitin, později heroin
Já:
Jak jsi začala?
Ona:
Na učňáku. Učila jsem se na prodavačku. Kouřili jsme travu chodili na houseparty. Brali všichni, aby byli hubený a tak... a já začala brát s nima. Šňupala jsem pevitin asi tři měsíce. Pak jsem se přes mou nejlepší kamarádku seznámila s klukem, kterej si už šlehal a taky vařil. A když jsem viděla u toho kluka, jak si šlehá, tak jsem mu prostě natáhla ruku, ať mi šlehne taky. Chtěla jsem to zkusit. Fakt, doslova takhle, ne že by mi to nabízel. On nechtěl, abych si šlehala.
Já:
A vůbec tě přitom nenapadlo jaký to může mít důsledky? Vědělas o drogách něco?
Ona:
Já o tom strašně moc četla, zajímalo mě to. Ještě než jsem začala brát, četla jsem třeba Zpackanej život a Matka Davida S. Myslela jsem si, že se mi to prostě nestane.
Já:
Takže to, co jsi četla tě vůbec neodradilo?
Ona:
Ne. Lidi z party na tom nebyli tak špatně. Ani ti, co si šlehali. Říkala jsem si, že na tom nic tak zlýho nebude.
Já:
Kdyby mezi partou byl někdo, kdo by na tom byl špatně, odradilo by tě to?
Ona:
To nevím. Těžko říct. On si člověk dost věří. Teda já jsem věřila, že se mi to nestane. Jenže pak jsem na perníku začínala dostávat strašný záseky. Třeba jsem přišla domů za dva dny a ani jsem si neuvědomila, že jsem nebyla doma. Jednou, když jsem přišla domů po tejdnu, se mě máma zeptala, jestli beru drogy. Řekla jsem, že jo. Odvezla mě hned sem do Bohnic, kde jsem byla 14 dní. Chtěla jsem po mámě, aby si mě vzala domů na reverz, ona nechtěla. Řekla jsem jí, že uteču. Odpověděla: tak uteč. A tak jsem utekla.
Já:
Utekla jsi a myslela si, že tě máma vezme domů?
Ona:
Nechtěla jsem domů. Šla jsem si rovnou dát.
Já:
Věděla jsi, že v tom pojedeš znova?
Ona:
Věděla. Spala jsem u mý kamarádky, máma tam volala, že mám jít domů. Když jsem přišla, máma mi řekla, že to prostě nemá cenu bejt na ulici, že se stejně nakonec vrátím. Odpověděla jsem, že ne, že si vystačím sama. Tak mě vyhodila...No, vyhodila..., prostě jsme se pohádaly a já odešla. Před barákem jsem potkala jednoho známýho dealera. Taková shoda náhod. Bydlela jsem pak u něj a brala jsem s ním.
Já:
Co na těch drogách bylo nejhorší?
Ona:
Že je člověku úplně jedno, co dělá nebo spíš, co se s ním děje, jen aby tu drogu dostal. Mě to bylo jedno. Prostě s drogou to bylo tak krásný...
Já:
Droga pro tebe byla krásná? Dlouho? Nebo ještě pořád, po půl roce abstinence?
Ona:
Myslím, že ještě pořád.
Já:
Proč jsi teda přestala?
Ona:
Protože teď mi to není zas tak jedno. Po tom, co mě zavřeli mi není zas tak jedno, co se se mnou děje. V kriminále to bylo tak strašný, že už se tam nechci nikdy vrátit. Kdybych brala dál, tak prostě...
Já:
Za co tě zavřeli?
Ona:
Kradla jsem v Kotvě. Bylo to přes dva tisíce. A těch krádeží jsem měla už dost předtím.
Já:
Vadilo ti, že kradeš?
Ona:
Ze začátku jsem se bála. Pak jsem začala chodit s klukem, co bral 13 let, nejdřív braun, potom heroin. Bydleli jsme u jeho bráchy. Voni dva kradli, já byla doma a uklízela jsem. Jako normální rodina jsme byli. Jenže to vydrželo tak tři měsíce. Tam jsem přešla na heroin.
Já:
Jaký to bylo přejít z jednoho druhu drogy na druhej?
Ona:
Hnusný. Nechtěla jsem to. Po perníku jsem byla taková živá, prostě život mě hrozně moc bavil. Po heroinu mi bylo ze začátku špatně, zvracela jsem. Byl strašně utlumující. Brali jsme denně a hlavně hrozně moc. Brzy jsem měla návyk.
Já:
Ten heroin nebyl nikdy příjemnej?
Ona:
Pak už jo. Perník jsem ze začátku taky nevěděla jak brát. Pak už to vychytáte a víte, co od tý drogy můžete čekat.
Já:
Nakonec ti byl heroin příjemnější než perník?
Ona:
Nakonec jo. Po perníku jsem měla strašný psychózy. Jednou jsem se přešlehla. Najednou jsem nemohla dejchat, vůbec nic jsem nevěděla. Dlouho jsem ležela, což je po perníku nezvyklý. Pak jsem se zvedla a začala jsem lítat po Praze. Běhala jsem tak asi tři dny a furt jsem měla pocit, že mě někdo pronásleduje, že mě chce zabít. Hnusný to bylo. Strašně hnusný. Byla jsem ráda, že hérák nemá podobnej vedlejší účinek. Akorád absťák. Z toho jsem měla vždycky hroznej strach.
Já:
Jaký to bylo, když jsi ho opravdu zažila?
Ona:
Poprvé jsem měla absťak v Motolský nemocnici, když jsem měla podruhý žloutenku. Dostávala jsem epileptický záchvaty. A první, co jsem udělala, když jsem vylezla, bylo, že jsem si dala. Pak jsem asi rok neabstinovala vůbec, jela jsem v kuse. Až ve vazbě. To bylo drsný. Tam vám nic nedaj jako v nemocnici. Můžete si za to sami, tak si taky sami odabstinujte. Prostě hnusný, bylo mi strašně špatně, chvílema jsem omdlívala, nemohla jsem spát...
Já:
V tom absťáku máš chuť si znova dát?
Ona:
Nemyslela jsem tam na nic jinýho.
Já:
Když odabstinuješ, máš ještě pořád chuť na drogu nebo si říkáš, už to stačilo, nechci znovu nic podobnýho zažít?
Ona:
Měla jsem chuť ještě pořád.
Já:
Kvůli čemu?
Ona:
Asi kvůli účinku. Je to prostě krásný. Někomu by se to nelíbilo, protože někdo má ty hodnoty v něčem jiným. Ne v tom vnitřním pocitu, ale v tom, co udělá nebo tak. Já to měla v tom vnitřním pocitu. Bylo mi fajn. Je to možná sobecký...
Já:
Jak se na to díváš teď?
Ona:
Teď jsem zrecidivovala. Bylo to zase to samý, akorát jsem kvůli tomu měla hrozný výčitky. Už jen kvůli sobě. Celejch šest měsíců jsem nebrala, teď je všechno v háji a zase nanovo.
Já:
Proč recidiva?
Ona:
Byla jsem na pohřbu mý kamarádky. Zemřela kvůli předávkování. Tejden byla pohřešovaná. Její máma ukazovala na pohřbu fotky. No a já tam šla s mou kamarádkou, co byla taky v týhle léčebně. Prostě to bylo strašně nepříjemný, tak jsme si pak koupily...
Já:
Neodradilo tě to, neřekla sis, tohle se mi může taky stát nebo komukoliv z mejch kamarádů...
Ona:
V jednu chvíli jsem si představovala sebe v tý rakvi a jak mi na pohřeb přijde pět feťáků a pak si půjdou všichni šlehnout a přišlo mi to strašně hnusný. A stejně jsem to udělala.
Já:
Víš, pro mne je to nepochopitelný. Vidět smrt mladýho člověka kvůli droze, tak bych si normálně řekla dost.
Ona:
Mně umřelo v poslední době hodně kamarádů. Prodával se heroin se strychninem a na to dost mejch kamarádů zkolabovalo.
Já:
Nepozná se to?
Ona:
Ne, to je jed, rozpustí se jako héro. Ani podle chuti se nepozná. Je stejně hořkej.
Já:
Jaký máš zkušenosti s čistotou drogy?
Ona:
Kupovali jsme váženej. Ten se na ulici normálně nesežene. Ale taky byl míchanej. Někdy mi po něm bylo špatně. Jednou se mi stalo, že jsem koupila něco, co se mi ve stříkačce úplně vysráželo. Bylo to růžový. Za 4 stovky. Bylo mi zle, myslela jsem, že si ho dám, ale kamarád mi to rozmluvil.
Já:
Jinak by sis to píchla?
Ona:
Asi jo. O tom se nepřemejšlí. Je jen hroznej strach z absťáku. Taky jsem dostala žloutenku, virový áčko a céčko jsem si někde napíchla. V nemocnici jsem nebrala vůbec. Mohli mi nosit, ale já nechtěla. Jenže když jsem vylezla ven, asi dva dny jsem nebrala, pak jsem šňupala s tím, že si nebudu píchat, ale za pár dnů jsem si zase šlehala.
Já:
Co abcesy?
Ona:
Já měla spíš už flegmónu, polootravu krve. Měla jsem to všude, na břiše, prsou, zádech...
Já:
Ani to ti nevadilo?
Ona:
Naopak, dávala jsem si ještě víc, aby mě to nebolelo.
Já:
K doktorovi jsi nešla?
Ona:
Byla jsem na chirurgii, protože jsem už ani nemohla chodit. Předtím jsem si abcesy vyřezávala sama nebo můj kluk mi to vyříz.
Já:
A doktor?
Ona:
Nejdřív mi to neumrtvil, ale když jsem dvakrát omdlela bolestí, umrtvil mi to. Neměla jsem pojišťovací kartu.
Já:
Slyšela jsem, že doktoři odmítají toxíky ošetřovat?
Ona:
Sem mě poslali z káčka, tak to bylo dobrý.
Já:
Co teď dál?
Ona:
Chtěla bych do školy. Ale jsem po tý recidivě zmatená, protože se mi to všechno nějak kazí. Byla jsem přesvědčená, že nebudu brát. A teď znovu a ještě v tomhle prostředí. Všechno mi zakázali a za každou kravinu mě trestaj. Takže mě to ubíjí než aby mě to povzbuzovalo.
Já:
Zkusit se překonat a opravdu bejt hodně hodná, to nejde?
Ona:
Já jsem vlastně vůbec nebyla vychovávaná, takže je pro mě těžký bejt hodná, hlavně v takovejch podmínkách. Já jsem byla vždycky zvyklá dělat si sama, co jsem chtěla a máma mi v tom ani nebránila. Bylo to moje rozhodnutí, tak si prostě dělej, co chceš.
Já:
Kdybys teď zpětně mohla zhodnotit , proč ty drogy. Myslíš, že tam nebylo jen to, žes to chtěla zkusit nebo že to bylo z nudy nebo že to brali všichni? Možná něco hlubšího, ne?
Ona:
Myslím, že jo. Neměla jsem tátu a máma na mě nestačila.
Já:
Jako dítě jsi byla šťastná?
Ona:
Měla jsem svůj svět jako malá. Většinou jsem byla u babičky, a tam jsem byla šťastná. Babička byla na vozejčku, takže jsme se staraly vo sebe navzájem. Máma na nás musela vydělávat. Pak babička zemřela.
Já:
To bylo pro tebe asi dost těžký, ne?
Ona:
Bylo, hodně. Byl to jedinej člověk, za kterým jsem mohla jít.
Já:
Kolik ti bylo let?
Ona:
Už nevím. Možná čtrnáct, patnáct, tak nějak.
Já:
Nemáš strach o ségru?
Ona:
Mám. Je jí dvanáct. Ale ona je úplně jiná než já. Strašně to odsuzuje. Ale já jsem to taky strašně odsuzovala. To asi není v tom.
Já:
O drogách jsi věděla moc, odsuzovala jsi je a přesto, když jsi měla příležitost, tak jsi je začala brát.
Ona:
Mě to fascinovalo už v těch knížkách. Líbil se mi drogovej život, takovej prostě jinej než normální. Ne ráno vstát, jít do školy nebo do práce a večer uvařit, koukat na televizi, pak jít spát. Na drogách se prostě pořád něco děje. I když se říká, že je to stereotyp, že celej den sháníte prachy na dávku. Jenže je sháníte každej den jinak a každej den potkáváte úplně jiný lidi.
Já:
Říká se, že se pak pohybuješ v bludným kruhu. Byl to opravdu bludnej kruh?
Ona:
Byl. Vadilo mi to. Jednou jsem šla s mámou do Dropinu vypsat si papíry na detox. Bylo mi už zle. Řekla jsem teda, že na to kašlu, že jdu krást. Šla jsem, udělala peníze , abych si mohla dát...
Já:
Kdyby tě v tu chvíli máma nepustila a odvlekla tě, bylo by to lepší?
Ona:
Možná. Ale v tu chvíli je člověku tak zle, že si musí dát. V tom absťáku máte pocit, že nevydržíte už ani chvíli, ani vteřinu na jednom místě, nic vás nebaví, je vám zle, nechcete žít...
Já:
Co by tě v tu chvíli přesvědčilo?
Ona:
Kdybych si dala, nic mě nebolelo, pak bych tam šla.
Já:
Nechceš se vrátit do drogovýho života, když byl tak příjemnej?
Ona:
Nechci. Ten život sám o sobě nebyl příjemnej. To jediný, co mě tam drželo, byla ta droga.
Já:
Říkala jsi, že to bylo zajímavý.
Ona:
Zajímavý to bylo, ale spát po sklepích to není moc zajímavý.
Já:
Kdybys měla svůj byt, čistou drogu, dost peněz, brala bys pořád?
Ona:
Nevím. Možná nějakej čas, pak by mě to asi taky přestalo bavit...
Já:
Co myslíš, že je nejnebezpečnější pro mladý lidi na životě na ulici?
Ona:
Že se vám může stát cokoli, hlavně když jste holka. Dělaj si pak s váma, co chtěj. Třeba chlapi...
Já:
Nutěj tě dělat, co ty sama nechceš?
Ona:
To taky...
Já:
Dokázalas ses bránit?
Ona:
Nešlo to.
Já:
Dokázala jsi říct třeba tohle mi vadí...?
Ona:
Někdy jo. Jak kdy. Taky se mi jednou stalo, že mě prodali. Utekla jsem.
Já:
Myslíš, že jiný holky na drogách jsou na tom stejně?
Ona:
Ne. Bydlej doma u rodičů. Kradou jim a tak. Já nebydlela vlastně nikde.
Já:
Ty ses teda musela úplně přizpůsobit ulici. Neměla jsi chuť vrátit se domů?
Ona:
Zkoušela jsem to několikrát. Máma mě tam vždycky vzala, ale pak to se mnou pod jednou střechou nezvládla...
zdroj: http://knihovna.adam.cz/drogy99/index.htm

HEROIN

4. listopadu 2006 v 12:22 | Mrs.Armstrong |  Drogy
Heroin
Patří mezi tz. opiátová anelgetika, či anelgetická (z řečtiny- bezbolestný) narkotika (z řečtiny- znecitlivění). Základem pro jeho výrobu je opium (to se vyrábí se ze šťávy mléčné barvy, která vytéká z makovic.heroin+nádobíčko Odkapaná šťáva se do 2. dne změní v lepkavou hmotu hnědé barvy. Ta se poté suší na stinném místě než ztmavne a ztuhne. Mák je stará kulturní rostlina, která se zřejmě v oblasti Středozemního moře pěstovala již v 6. tisíciletí př.n.l.) Heroin se ale vyrábí ze slabšího opiátu- morfia (vařením směsi acetylanhydridu a bezbarvé kapalinyvzniká směs- báze, ta se dál upravuje- mísení s HCl, kofeinem, ... a sušením se získá prášek- heroin. Objeven r. 1874.
1)čistý- bílý-velmi silný- až 4x silnější než morfin- farmaceutický
2)s příměsemi (kofein, glukóza, ale i křída, mastek- zvyšují zisky překupníků) - nahnědlá barva- 2x silnější než morfinheroin z makovice
V lékařství se původně používal k utišení bolesti jako náhrada za morfin, a protože byl silnější a tedy účinnější a tehdy se nevědělo o nebezpečích s ním spojenými, byly do něj vkládány velké naděje- z čehož je odvozen jeho název- z němčiny- heroisch = mocný, heroický
Na ulici se většinou prodává tzv. Braun, který je méně čistý (zato častý... ). Říká se mu "heroin ulice" , ale heroin to není, je to směs látek vyrobená z kodeinu, vzhled: žlutá až tmavohnědá kapalina, původ: je vyráběn z léků obsahujících kodein, způsob užívání: nitrožilně, účinky: desítky minut až hodin trvající stav tichého opojení, následuje kocovina, zúžení zornic a celkový útlum (podobné jako u heroinu, ale méně tlumivé a více euforizující), negativní dopad na organismus: jako u heroinu, historie: začal se nelegálně vyrábět v ČSSR v 70. letech z léků, ve kterých byl obsažen kodein, je typicky českou drogou, náhražka heroinu, předcházel pervitinu. Dá se kouřit, ale nedá se aplikovat injekčně, aby i to bylo možné, musí se rozpustit v kyselině citrónové.braun
Slang: herák, hero,háčko, kůň, hošík, hejč, šmak,...
Aplikace:
1) šňupání:

stejně jako kokain, rozdrtí se, rozprostře do řádek a poté vdechuje 1. a pak i 2. nosní dírkou- hořká příchuť, účinky se dostaví asi za minutu
2) kouření:
nahřeje se na staniolu, heroin pak zčerná a stočí se jako had, čemuž se říká "chytání draka" - páry se vdechují
3) injekčně pod kůži:
droga se vpichuje do tukové tkáně = subkutální injekce
4) nitrožilní :
je to nejúčinnější, nejběžnější, ale bohužel také nejnebezpečnější způsob aplikace - injekčně do žíly = "mainlining" (účinek se dostavuje okamžitě, opakovaná aplikace- zjizvení, trombolické žíly) nebezpečí zasažení tepny! přenos nemocí- HIV, žloutenka B, C
5) orální:
není častá (neefektní)
Účinky: "dávka heroinu je, jako když z prudkého deště a kruté zimy přijdete do pokoje a zabalíte se do teplé deky" tak popisuje účinek drogy jeden narkoman- heroin tak skutečně působí, tedy alespoň zpočátku... pak drogu člověk potřebuje, aby se vůbec cítil "normálně"
obecně: uvolnění, zúžení zorniček na velikost špendlíkové hlavičky, pocit netečnosti, zpomaluje tělesné funkce, činnost srdce, dech, ... narkomani trpí zácpami... aplikaci této drogy je také popisována jako všepřesahující zkušenost- ale v jakém smyslu?
navozuje pocit nezávislosti, ne však osamělosti poprvé: zvracení, nevolnost
nitrožilní aplikace: tzv. rush = rauš = vyvrcholení, když se droga dostane do krev. oběhu- začíná pocitem tepla v krajině břišní- celkové zklidnšní, sebeuvědomění = tzv. "návrat do matčina lůna" či "stadium kukly"
vyšší dávky: dřímota- náhlé kývání hlavy a zavření očí = "kvašení"- člověk necítí bolest!
heroin- prášekdávka: psaníčko o hmotnosti 10mg
cena: dnes u nás i 1000 Kč za gram, běžně 200 až 300 Kč za dávku
Nebezpečí:
1) nemocinakažení virem HIV (Human Immunodeficiency Virus)společným používáním jehel, stříkaček- nemoc AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome),žloutenka B, C, ... -možné úmrtí
2) závislost
velmi silná fyzická i psychická (může stačit deset heroinových injekcí, aby došlo ke kompletní závislosti) + vznik tolerance -pocity bezvýchodnosti a viny mohou vést k sebevraždě
asociální jednání-krádeže, prostituce nebo prodej drog)...tzv. dlouhá a záměrná sebevražda
3) předávkování
a) vědomě vyšší dávkou tzv. zlatá
b)nevědomě-vyšší čistotou heroinu, rána
než obvykle či po abstinenci, kdy tolerance klesne a užití stejné dávky jako před abstinencí vede k předávkování-možné úmrtíbezvědomí, proti předávkování- injekčně- Naloxon
4)polydrogování
tzv. speedball (101) - heroin + kokain v poměru 10:1- smrtelně nebezpečná kombinace (selhání srdce)
s alkoholem- možné úmrtí -zástava dechu
Alzheimer "absťák" (přejato z www.extc.cz/lanky) - No coment ...

Tak, teď to začíná doopravdy. Je ti hnusně. Fest hnusně. V hlavě máš jako kdybys visel hodinu za nohy (prostě pocit že ti má za chvíli prasknout), ve střevech se furt něco děje, chce se ti blejt, bolí tě klouby a kosti, máš trochu halušky (pohyby kde nejsou,feťák zvuky jsou slyšet nepříjemně hlasitě, barvy tě oslňujou), máš trochu křeče v žaludku a tak. Při představě že bys šel něco sníst se ti zvedne žaludek a už to lítá do hajzlu. Napiješ se nějakýho alkoholu, nebo si dáš jointa. Trochu to pomůže. Oblíkání je hrozný. Je ti strašná zima a za minutu zase vedro k nepřežití. Blbě se ti dejchá. Celou dobu ti mozek řve : "Dělej, musíš sehnat herák, DĚLEJ !!! Tohle nevydržíš, dělej !!! Potřebuješ ten zasranej herák !!! HNEDDDDD !" .... a ty víš že nechceš. Nechceš aby se tohle ještě někdy muselo opakovat. Jdeš na hajzl a z prdele si uděláš výčep - slovy slušnějšími - výkaly nejsou příliš konzistentní. Znova bleješ a dostáváš feťák- aplikace do žílykřeč do žaludku. Svíjíš se na zemi a řveš. Ale musíš do práce. Cesta autobusem je horor. Zdá se ti, že tě všichni pozorujou. Pak ti dojde že tohle není jenom stíha po pergu - oni tě opravdu pozorujou jaxebou škubeš, jak se z tebe řine pot, jaxmrdíš, jak kašleš jaxtarej tuberák, jak se vymotáš z autobusu a motáš se pryč ... myslíš na skok z mostu a děsíš se okamžiku kdy opravdu dorazíš do tý práce .... pak tam přijdeš, zdá se ti že to na tobě hned každej poznal, leje z tebe pot a ty zase chvílema mrzeš nebo se vaříš ... přes den čumíš do práce, ale nejsi nic schopnej dělat ... písmenka ti skáčou, do telefonu mluvíš jak dement, na hajzlu se zase pobleješ, příšerně tě bolí hlava i b řicho. Na oběd samozřejmě nejdeš. A pak jdeš domů, tragicky nevyspalej.
Těšíš se do postele. Když se tam konečně dostaneš, tak ....... goto last night description ... to samý, ještě horší, nespíš a ani jointy nezabírají.
Máš toho fakt dost, psychicky na dně, bolí tě všechno tak že už to pomalu přestáváš vnímat. A ráno je hnusný a studený. Nebleješ, nesereš, už se jenom s výrazem a vzhledem mrtvoly doplazíš do práce a tam přemýšlíš jestli by nakonec nebylo lepší to celý skončit. Nožem to prej moc nebolí, koupíš flašku, vypiješ, pustíš teplou vodu a šmik .... ale pak ty myšlenky zaplašíš a nakonec jdeš domů. Válíš se po zemi už ani ne bolestí, ale vyčerpáním. Nemůžeš nic. Takový byly moje absťáky. Takže - až budete někdo stát před rozhodnutím jestli si vzít herák nebo ne, vybavte si tenhle článek ...


Léčení: Léčba odvykacího stavu může být při vysokých dávkách komplikovaná, je proto dobré obrátit se na odborníky. Léčebným modelem často používaným i u nás je převedení závislého na jiný opiát (ethylmorfin, metadon, buprenorfin), který se postupně vysazuje snižováním dávek. Vede ke stabilizaci dlouhodobých uživatelů (vyřízení dokladů, soudů, nahlášení se na ÚP - pobírání podpory anebo sociálních dávek, zlepšení vztahů s rodinou apod. - není zde totiž nutnost shánět peníze na drogu, protože ta je nahrazena substituční drogou).

MOŽNÉ ÚMRTÍ

Pruvodce hulenim v Amsterdamu

4. listopadu 2006 v 12:16 | Mrs.Armstrong |  Drogy
Příruční průvodce hulením v Amsterdamu (Čtvrtek 13.9.2001)

PERVITIN

4. listopadu 2006 v 12:14 | Mrs.Armstrong |  Drogy

Pervitin

 • znám také jako piko, peří, perník, péčko, speed

Pervitin se řadí mezi stimulanty, tudíž podporuje produkci dopaminu, který dává pocit nabití energií. Proto se často užívá na tanečních parties, kde díky němu vydržíte protancovat celou noc. Také potlačuje chuť k jídlu (diety) - často ho užívali modelky, anorektičky....
Účinek (při polykání nebo šňupání) začíná lechtáním ve střevech, poté přichází nával energie... skřípání + drkotání zubů,, pocit jistoty, euforie a nutkání sdělovat krásné věci.

!!!ALE!!!!

2. den se uživatel cítí vyčerpaný, v depresi, unavený, někdy bývá dokonce agresivní.

"speed si zítra vezme zpět to, co dal dnes"

Nebezpečí pervitinu spočívá v tom, že při delším užívání se objevuje toxická psychoza, paranoia (představy "všichni se mě snaží dostat" = pocity pronásledování) - tudíž se z člověka stane totální psycho a to za perník vážně nestojí

Jako další alarmující fakt mi přijde, že čistota pervitinu je zhruba 5%, tudíž zbylých 95% dávky tvoří křída, sklo a jiná "svinstva".

Pamatuj, že:
 • braní pervitinu způsobuje toxickou psychozu
 • pervitin bývá často následován heroinem
 • je často pokoutní výrobou znečištěn a obsahuje látky, které tě mohou těžce poškodit
 • kontakt s výrobci a prodejci pervitinu tě může snadno dostat do pěkného maléru se zákonem
 • pervitin může zvyšovat úzkost či agresivitu

Pervitin a jeho účinky

Ilustrační foto / Foto: sxc Ilustrační foto / Foto: sxc Ilustrační foto / Foto: sxc Lekarna-Epicentrum.cz Kosmetika-Epicentrum.cz Elektro-Epicentrum.cz Pervitin je stimulační drogou pocházející z Číny. Velký rozmach zažil pervitin v tehdejším Československu, kdy byl používán vojáky pro maximum sil a současném otupění smyslu sebezáchovy. Dozvíte se o účincích pervitinu, nebezpečnosti předávkování... Reklama

Účinky pervitinu

Pervitin patří mezi stimulační drogy, to znamená, že člověk má pocit, jakoby měl více sil, víc energie, odpadává únava. Pod vlivem pervitinu je člověk schopen vyšších výkonů skoro ve všech oblastech. Pervitin má vlastně podobné účinky kokainu.
Pervitin je zástupcem širší skupiny amfetaminových drog, resp. derivátů základní stimulační látky - amfetaminu.

Pervitin je silně návykový

Závislost na pervitinu bývá velmi častá a těžká - pervitin způsobuje psychickou závislost. Provází ji stihomam (závislý má neustále pocit, že je sledován, kontroluje veškerý pohyb na ulici, v okolí, neustále má z něčeho strach).
Psychická závislost se nesmí podceňovat. Každý si říká, že to jen zkusí a nemůže se mu nic stát. Pravda je, že pokud se mu rovnou při tom prvním vyzkoušení nepodaří zažít peklo, pak to jistě dříve nebo později zkusí znovu a do psychické závislosti se dostane. Potom přichází vždy období, kdy člověk "frčí".
V praxi to vypadá tak, že si pervitin dává nejprve občas při různých vhodných příležitostech a přitom tvrdí, že má všechno pod kontrolou (je o tom přesvědčen). Snaží se to obvykle tvrdit i svým známým, kteří jsou do situace zasvěceni. Pokud tito známí sami neberou, pak mu samozřejmě nevěří a obvykle se mu snaží vysvětlit realitu. Dotyčný ovšem má důvěru sám v sebe a nedá si poradit, protože podle něj je vše pod kontrolou. Dříve nebo později dochází k odcizení od bývalých přátel.

Příměsové látky pervitinu

Pervitin je nabízen k prodeji za cenu kolem 800 až 1000 Kč za gram (10 až 15 běžných dávek). Již prostým pohledem, bez nutnosti chemické analýzy, je ale často patrno, že se nejedná o čistý produkt . Nejrůznější zabarvení produktu do žluta či fialova svědčí o příměsích jodu či jiných látek, tedy o nedokonalém čištění nebo o tom, že konečného produktu vůbec nebylo dosaženo a je nabízen pouhý "mezistupeň".

Stupně závislosti a riziko poškození organismu

Riziko poškození organismu nečistými drogami je zvyšováno tím, že velká většina začátečníků volí na základě příkladu jako cestu první aplikace vpich do žíly. Po požití pervitinu je člověk velmi hovorný, zvládá náročnou duševní práci (alespoň subjektivně). Závislé osoby používaly 3 až 5x denně perorálně 20 - 50 mg, při tazích se pervitin aplikoval každé dvě hodiny do žíly i několik dní při dávce 100 - 300 mg.

Předávkování pervitinem

Při chronickém zneužívání pervitinu se objevuje neklid, halucinace, psychóza. Při předávkování je pociťována těžká bolest v hrudníku a dochází k bezvědomí na 1 až 2 hodiny.
Drogy jsou zdraví velmi nebezpečné a předávkování může končit až smrtí!
Co je pervitin
Piko je typicky česká droga. Byla sice vynalezena v Číně pro vojenské účely, ale pořádně se rozmohla právě až v bývalém Českoslovesku. Číňani chtěli vyrobit látku, která by se podala vojákům před útokem a způsobila maximální vybuzení jejich sil při současném částečném otupění smyslu sebezáchovy. Z toho vyplývá, že pervitin je droga stimulační. To znamená, že člověk má pocit, jakoby měl více sil, odpadává únava. Pod jejím vlivem je schopen vyšších výkonů skoro ve všech oblastech. Její účinky by se daly přirovnat ke kokainu, který je ovšem ve srovnání s pikem sračka (kokain má slabší účinky). Nadruhou stranu je ovšem kokain daleko menší svinstvo. Je to víceméně přírodní droga, dělá se z koky - rostliny z Jižní Ameriky. Jeho cena je v České republice na černém trhu nejméně 2x vyšší než je cena domácího pervitinu. Piko se vyrábí čistě chemicky z efedrinu. Pokud je piko čisté, působí stimulačně třeba tak, že člověk pod jeho vlivem vydrží nespat nebo tančit celou noc. Problém je, když obsahuje nějaké příměsy, což skoro vždy obsahuje. Vzhledem k tomu, že je to zakázaná droga, není možné jí koupit legálně a tak se rozšiřuje od zdroje přes další lidi až ke koncovému zákazníkovi. Během své cesty získá celou řadu příměsí (prakticky každý kdo s ním přijde do styku si odsype trochu pro svou potřebu a odsypané množství doplní jinou látkou). Všechny příměsy jsou nežádoucí. Ve výsledku pak právě tyto přidané látky mohou způsobit deprese a jiné velmi nepříjemné stavy jak v průběhu působení drogy tak po skončení.

Dávkování
Jak už tady bylo řečeno, umí piko člověka povzbudit a to hodně. Ovšem taky strašně moc záleží na dávce. Prakticky u každého člověka je to trochu jiné. Záleží na mnoha věcech jako je například míra únavy. Obecně je ale důležité vědět, že větší množství nepovzbudí přímo úměrně více. Naopak. Když se to přežene, přichází místo oživení stav útlumu, ale doprovázený velkou srdeční aktivitou. Je to docela nepříjemný a někdy i nebezpečný stav. Slengově říká, že se člověk překopnul. Překopnutí pikem je vůbec blbá věc. Především čas, který měl být využit naplno je naopak zcela ztracen na druhou stranu v době kdy by se už chtělo odpočívat přichází nástup pika naplno a odpočinek je vyloučen. Je to teda úplně naopak a obvykle přesně tak, jak se to vůbec nehodí. Když se to přežene moc a ještě se přidají další nečekané okolnosti jako je slabost srdce, může to skončit i v nemocnici na jednotce intenzivní péče s trvalými následky. Takže na tohle fakt bacha, opravdu znám člověka, kterému se tohle podařilo. Obecně nelze dávkování doporučit, ale většinou stačí tzv. "kilovka".

Návyk
Další nebezpečí hrozí v jeho návykovosti. Piko nezpůsobuje fyzickou závislost jako heroin, ale psychickou. Vysvětlím zásadní rozdíl. U psychické závislosti se člověk bez drogy cítí nemožný, unavený, nudný, vybitý - jak kdo. Ale je to jen pocit, který ho vlastně žene si drogu sehnat. U fyzické závislosti je to o moc horší. Tam jsou stavy bez drogy provázeny opravdovými silnými bolestmi. Motivace sehnat si drogu a zbavit se tak bolestí je daleko vyšší. Ale ani ta psychická závislost se nesmí podceňovat. Každý si říká, že to jen zkusí a nemůže se mu nic stát. Pravda je, že pokud se mu rovnou při tom prvním vyzkoušení nepodaří zažít peklo, pak to jistě dříve nebo později zkusí znovu a do psychické závislosti se dostane. Stane se to opravdu skoro každému, nezvládne to nikdo. Potom přichází vždy období, kdy člověk "frčí". V praxi to vypadá tak, že si piko dává nejprve občas při různých vhodných příležitostech. Sám sobě přitom tvrdí, že má všechno pod kontrolou. Snaží se to obvykle tvrdit i svým známým, kteří jsou do situace zasvěceni. Pokud tito známí sami v piku nefrčí, pak mu samozřejmě nevěří a obvykle se mu snaží vysvětlit, že to s ním jde zkopce. Dotyčný ovšem má důvěru sám v sebe a nedá si poradit, protože podle něj je vše pod kontrolou. Dříve nebo později dochází k odcizení od bývalých přátel a člověk si nachází přátele nové. Ti jsou v piku stejně angažováni a tak mají hodně společných zájmů. Na první pohled se může zdát (a to někdy i velmi dlouhou dobu), že noví známí jsou lepší než ti staří. Jsou cool, upřímní, žijí naplno a nebojí se života si užívat. Po nějaké době však pravda stejně vyjde na povrch. Přichází zjištění, že nové přátele vlastně vůbec nezajímá jiný člověk, ale jenom právě piko. K takovému poznání dochází nejčastěji ve chvílích, kdy není dost drogy pro všechny a nejlepší přítel vysmahne všechno. Potom je moc dobré mít možnost vrátit se ke starým známým, kteří si sice budou nějakou dobu dělat legraci, ale nakonec se ukážou jako opravdoví přátelé. Ani pak ale není vyhráno, piko je droga zákeřná a tak je nutné se s ní naučit žít.

Proč je to tak
Ono to vlastně ani tak složité není. Když si člověk vezme piko poprvé, překračuje tím vlastně nějakou pomyslnou hranici všednosti. Všichni víme, že piko je nelegální droga narozdíl od alkoholu. S první lajnou se tak člověk dostává na druhou stranu, tam, kam se nesmí. A když už jsme někde, kde být nesmíme, tak už je vcelku jedno, co tam děláme a nemusí se to právě slučovat s normálním chováním. Když se to ještě umocní účinkem pika jako speedu, tak je o zážitky postaráno. Ať už se stane cokoli, prakticky vždycky je to něco, co není možné zažít v obyčejném životě. Potom vypadá obyčejný život plný mantinelů a pravidel dost nudně. Staré záliby působí jako pouhý způsob zabíjení času. A je tady hned chuť dát si další čáru a vyskočit ze všednosti do života rozjetého na plný plyn. Časem pak začne být normální život úplně nudný a ten kdysi pořádně rozjetý život se stává docela obyčejný. Člověk si prostě na tu rychlost zvykne. Rychleji než na piku to nejde, takže jsou jen dvě možnosti. Jedna je s tím úplně seknout a vrátit se do normálu, druhá vede do pekla přes heroin. Návrat zpátky není nijak zvlášť těžký, pokud existují staří přátelé, je to jednodušší. Tohle popsané období života trvá různě, od jednoho do tří let (ale i více, ale i méně). Já osobně si toho z té doby moc nepamatuji.

Co piko dává
To je dost jednoduché. Hromadu zážitků, které by jinak nebylo možné zažít. Někdy i hodně nových známých, většinou dost zajímavých lidí. Změnu pohledu na všechno a s tím související přehodnocení žebříčku hodnot. Toto jsou nezanedbatelné věci.

Co za to
Toho je dost. Především ztráta někdejší naivity; jinak řečeno, už nikdy to potom nebude takové jako to bývalo. Ani když všechno po čase dobře dopadne a vrátí se do normálních kolejí, jako před tím už to nebude. Je tady současně velké riziko, že to dobře nedopadne.

Co neumí
Hodně lidí si poprvé od pika slibuje víc. Ono těch informací oficiálně moc není a kamarádi mohou informovat zkresleně. Takže od pika nikdo nemůže čekat žádné změněné stavy vědomí. Žádné halucinace, žádná euforie (no možná úplně poprvé ano) a hlavně žádná zvlášť veselá nálada. Na tohle jsou dobré úplně jiné drogy jako v Anglii velmi oblíbená, u nás velmi drahá, extáze. Drsnější než extáze je trip, to už je ale spíš šamanismus a hodí se také více k rituálům. Piko taky neumí nic co umí tráva. Piko je pouze speed, jediné co umí je povzbuzení organizmu.

Na co si dát pozor
Především na piko. Pokud už jste ho měli, pak asi víte, že je dobré mít žvýkačku a současně se hlídat, aby ráno nebolela celá pusa. Pokud nechcete být pro své okolí moc otravní, je dobré si dát pozor na moc keců a občas někoho pustit ke slovu. Je obvzlášť důležité dávat si pozor na záseky, jinak se z jednoho místa nehnete za celou noc. Při tanci je dobré se aspoň trochu kontrolovat a občas si dát krátkou pauzu, aby jste mohli ráno odejít po svých. Druhý den je obvykle pekelný, je to daň za piko. Také se moc nedoporučuje kombinovat další drogy s pikem. Je životně nebezpečné ráno po piku skočit do vany s horkou vodou.

Poznámka:
Současně je nutno poznamenat, že v okamžiku, kdy se naučíme tyto zásady dodržovat, už nejsme na piku tak svobodní a hlídáme se, což přesně jsme nechtěli - jsme tam, kde jsme byli před tím a piko je zbytečné.

Nebezpečné postřehy

-nikdy neberte piko stříkačkou !
rychleji se na to zvyká a moc špatně se odvyká, je to velmi nebezpečné i pokud
jde o AIDS, navíc to už dnes opravdu není v módě
-piko přebije alkohol
nesmí ho být ovšem příliš; vypadá to jako zajímavé vystřízlivění
-piko postaví na nohy i hodně vyhuleného člověka
-na piku se dá vypít neuvěřitelné množství alkoholu
tohle je hodně nebezpečné, nedá se odhadnout míra opilosti
-na piku se dá vyhulit hodně jointů
je to ovšem úplně zbytečné, protože působí vždy jen několik málo minut
-po skončení účinků pervitinu se projeví ostatní zkonzumované drogy
především alkohol
-na piku je každý výborný řidič
a současně je to velmi nebezpečné, odhad vlastních schopností je mim

Marihuana

4. listopadu 2006 v 12:08 | Mrs.Armstrong |  Drogy

Fakta o jointu


Je-li dnes Cannabis (hašiš a marihuana) jednou z nejspornějších drog, je tomu pouze z jediného důvodu: Fakta o Cannabisu - a tato fakta existují - jsou známá jen málo nebo vůbec ne.
Cílem tohoto materiálu je alespoň trochu napomoci mladistvým i dospělým k lepší orientaci v záplavě protichůdných názorů, polopravd a někdy i lží.
Co je joint? Pod tímto výrazem se rozumí určitý druh vlastnoručně připravené cigarety, která obsahuje některou z forem drogy připravované z rostliny Cannabis buď v čisté podobě, nebo ve směsi s tabákem.
Co je Cannabis? Cannabis je odborný název pro konopí (Cannabis sativa, konopí seté) - rostlinu, která je rozšířena po celém světe. Konopí neboli Cannabis vylučuje pryskyřici, která obsahuje účinné omamné látky.
Pojmem Cannabis se proto v užším smyslu označuje psychotropní droga ovlivňující vnímání, připravovaná z rostliny Cannabis.
Co je THC? V pryskyřici vylučované z rostlin Cannabis (především ze samičích květů) je obsažena vlastní psychoaktivní účinná látka, totiž THC (delta-9-tetrahydrocannabinol), tj. éterický olej. Konopí s nízkým obsahem THC (užitkové konopí) se používá k průmyslové výrobě, zatímco rostliny s vysokým obsahem účinné látky slouží jako tzv. drogové konopí k přípravě hašiše a marihuany, dvou hlavních forem Cannabisu na trhu s drogami.
Co je marihuana? Marihuana ("marjánka") jsou sušené a hrubě rozdrcené listy a kousky lodyh rostliny Cannabis, které se míchají s okvětními lístky, obsahujícími velké množství účinné látky. Marihuana se běžně označuje i jako "tráva", "pot" nebo "čaj".
Co je hašiš? Hašiš ("konopná pryskyřice") je pryskyřice produkovaná rostlinami Cannabis, jež se získává ze samičích květů. Hašiš není v podstatě nic jiného než koncentrovaná pryskyřice. Ta se suší a obvykle se dodává v podobě lisovaných placiček a kostek. Bežně se označuje jako "haš" nebo "shit". Hašiš je v průměru šestkrát účinnější než marihuana.
Hašiš a marihuana se konzumují v cigaretách v čisté podobě nebo smíchané s tabákem jako "joint", kouří se v dýmkách nebo se marihuana přidává do těsta na sušenky, koláčky apod.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13>>

Hašiš

4. listopadu 2006 v 12:06 | Mrs.Armstrong |  Drogy
Hašiš
hašiš- produktyCo tovlastně hašiš je? Hašiš je vlastní pryskyřice konopí extrahovaná s tuky ve vařící vodě a vykrystalizovaná, účinné látky jsou cannabinoly, hlavně THC. Postupů extrakce hašiše z konopí je mnoho, včetně další izomerace pro zvýšení účinku. Též ve formě hašišového oleje je látka ještě několikrát účinnější. A účinky? "Poblouznení" trvá 30 až 60 minut, vytrácí se po třech hodinách. Při ústním požití (např. v jogurtu) je průběh delší.Vzhled: vypadá jako hnědožlutá kostka, někdy do černa. 1,5 cm dlouhý váleček o průměru asi 6 mm by mohl být 1 gram. Za čerstva je pružný, pak tuhý, drolí se po zahřátí v plameni. Nebezpečí: nebezpečné jsou vysoké dávky (nad 20 mg THC) a chronické zneužívání. Při otravě stoupá v mozku hladina serotoninu. Hašiš potencuje hypnotika, sedativa, ale i budivé aminy. Když se objeví atypický rauš, panický strach, působí dobře barbituráty a káva.
Slang: haš, čokoláda, charas (indické označení z jazyka hindí) - v domácím prostředí se nejčastěji jí v cukroví, kterému se říká mažun.

hašiš- kulička
Hašišový olej: Je to nejsilnější forma marihuany, je totiž 5x silnější než pryskyřice. Někdy se také vyskytuje pod názvem medový olej. Vyrábí se vařením jemně rozdrceného hašiše v rozpouštědle (např. alkoholu), tak se odstraní pevné součástky. Rozpouštědlo se odpaří a zbyde jen lepivý zelenohnědý olej. Nabízí intenzivnější zážitek než jiné formy konopí.

Hašiš

Pryskyřice z konopí. Buďto se sbírá "hlazením" rostlin. Na rukou se pak vytváří vrstva pryskyřice. Nebo se získává strojově extrakcí s tuky ve vařící vodě a krystalizací. Účiné látky jsou cannabinoly. Je to hnědavá až černá hmota. Čím tmavší tím horší z hlediska kvality prožitků. 1.5 cm dlouhý váleček o průměru asi 6 mm by mohl být 1 gram. Kromě pevné formy existuje hašišový olej, který je silnější.
3g hasise
Účinek hašiše se projevuje nutkáním k naprostému klidu s příjemným sněním, zabarveným podle osobnosti. Čas a vztah k okolí je chápán zkresleně, depersonalizace, narušení myšlení (porušení toku asociací, jako by někdo bral myšlenky). Změny zrakového vnímání přecházejí v iluze a (bohaté barevné) pseudohalucinace, porucha prostorového vnímání. Je narušena kritika, dochází k podobnému jednání jako u marihuany. Smyslové vnímání má zvýšenou intenzitu, člověk vidí to, na co myslí. Záleží na výchozí náladě, dávce a okolí.
Většinou se kouří. Do vodní dýmky se nasype až třetina gramu a na jeden dlouhý zátah se inhaluje. Účinek nastupuje velmi rychle, nejpozději do patnácti minut rauš, který trvá asi hodinu. Po třech hodinách se vytrácí. Dalším užitím je nadrobení do normálního tabáku a vytvoření jointu. Při ústním podání je třeba větší dávky. Například 2g. Kvůli nepříjemné chuti se rozmíchává v jogurtu, nebo v kapučínu. Nástup účinnků je pozvolnější, ale trvá déle. Účinky hašiše jsou 5 až 8 krát silnější, než u marihuany. Kromě běžných negativních efektů spojených s jeho kouřením (rakovina plic, hrtanu, jazyka, apod.) nejsou známy negativní dopady na zdraví. Může se vyskytnout nevolnost a zvracení.
Není zkřížená tolerance s halucinogeny. Lze kombinovat i s alkoholem, účinky se posilují.
Hašiš zesiluje účinky hypnotik, sedativ, ale i budivých aminů. Pro přerušení rauše lze použít trankvilizéry, barbituráty i kávu.
Hašiš (shit, haš)
Obecně
 • Pryskyřice z konopí. Buďto se sbírá "hlazením" rostlin. Na rukou se pak vytváří vrstva pryskyřice. Dále extrakcí s tuky ve vařící vodě a krystalizací. A nebo také lisováním jemně střihaných palic (prakticky nejhorší typ, je hnědé barvy a dobře se drolí).
 • Účiné látky jsou cannabinoly. Kromě pevné formy existuje hašišový olej, který je silnější.
Cena za dávku
 • Gram hašiše 200-300 Kč.
Vzhled
 • Je to hnědavá až černohnědá hmota různě ho tvaru a tvrdosti.
 • Velmi dobrý je tzv. "Plastik". Má černohnědou barvu a jak název napovídá je takový plastický (dá se měnit tvar).
Dávkování
 • Většinou se kouří. Do vodní dýmky se nasype až třetina gramu a na jeden dlouhý zátah se inhaluje.
 • Při ústním podání je třeba větší dávky například od 1g. Kvůli nepříjemné chuti se rozmíchává v jogurtu, nebo v kapučínu.
Míchání
 • Hašiš zesiluje účinky hypnotik, sedativ, ale i budivých aminů. Pro přerušení rauše lze použít trankvilizéry, barbituráty i kávu.
 • Lze kombinovat i s alkoholem, účinky se posilují.
Aplikace
 • Většinou se kouří, ale dá se i jíst.
Doba působení
 • Při kouření účinek nastupuje velmi rychle, nejpozději do patnácti minut rauš, který trvá asi hodinu. Po třech hodinách se vytrácí.
 • Dalším užitím je nadrobení do normálního tabáku a vytvoření jointu. Nástup účinnků je pozvolnější, ale trvá déle.
Účinky
 • Účinek hašiše se projevuje nutkáním k naprostému klidu s příjemným sněním, zabarveným podle osobnosti.
 • Čas a vztah k okolí je chápán zkresleně, depersonalizace, narušení myšlení (porušení toku asociací, jako by někdo bral myšlenky).
 • Změny zrakového vnímání přecházejí v iluze a (bohaté barevné) pseudohalucinace, porucha prostorového vnímání.
 • Je narušena kritika, dochází k podobnému jednání jako u marihuany.
 • Smyslové vnímání má zvýšenou intenzitu, člověk vidí to, na co myslí. Záleží na výchozí náladě, dávce a okolí.
 • Účinky hašiše jsou 5 až 8 krát silnější, než u marihuany.
Návyk
 • Jedním slovem, nevzniká.
Tolerance
 • Není zkřížená s halucinogeny. Dále obdobné jako u trávy.
Nebezpečí
 • Kromě běžných negativních efektů spojených s jeho kouřením (rakovina plic, hrtanu, jazyka, apod.) nejsou známy negativní dopady na zdraví.

DROGY

4. listopadu 2006 v 12:05 | Mrs.Armstrong |  Drogy
Marihuana - fakta a mýty. Jak účinkuje marihuana na lidský organizmus? Je marihuana opravdu neškodná? Marihuana - lehká droga? Přečtěte si tuto brožurku a zjistěte pravdu o drogách marihuana, hašiš a dalších.

Marihuana je dnes jednou z nejvíce užívaných drog ve společnosti.
Názory na to, nakolik je marihuana nebezpečná, se velice liší. Mnoho lidí se domnívá, že kouření marihuany není o nic více nebezpečnější než konzumace piva. Jiní to považují za odrazový můstek pro takové drogy, jakými jsou heroin nebo kokain.
Co je pravdou? Jaké jsou skutečné účinky marihuany?
Tyto stránky vám poskytnou přesné informace o marihuaně a hašiši, abyste mohli oddělit fakta od matoucích - a často nepravdivých - názorů o této droze. Informace, které zde budete číst, jsou pravděpodobně odlišné od toho, co jste slyšeli od svých přátel. Ale jsou to fakta, která vám ani vašim přátelům možná nikdo nikdy neřekl.
Než se rozhodnete vyzkoušet marihuanu - nebo jakoukoli jinou drogu - sežeňte si fakta. Pak se můžete sami rozhodnout.
Konopí - marihuana
Konopí, tráva, marihuana, kytka, ganja (toto jméno je převzato z východní Indie, kde toto konopí roste a je rastafariánským náboženstvím uctíváno jako mystická rostlina- jeho nejvyšší forma se nazývá Kali podle indické bohyně... na její počest se také gandža kouří na březích Gangy), hulení, charas = indick označení hašiše. Co to je? Konopí jsou usušené části rostliny cannabis 1-6m vysoké (nejčastěji sativa, ale existují další 2 druhy: indica a ruderalis)- kouří se samičí rostliny (ze samčích rostlin se vyrábí konopná lana a oděvy). marihuana- list Nejčastěji se kouří palice či hašiš. Po alkoholu a kofeinu je marihuana nejrozšířenější drogou... Na světě konopí kouří asi 140 miliónů lidí...Má pověst neškodné drogy, protože je méně agresivní než alkohol, ne tak odstrašující jako heroin a jeho boom nastal v 70. letech, období lásky a míru. Dnes je však daleko silnější než tenkrát... Tehdy byl obsah asi 1-3%, ale dnes existují vyšlechtěné odrůdy jako je "skunk" (poprvé vypěstován v Nizozemsku), které obsahují až 15% THC a ty už nejsou tak úplně neškodné... Dlouhodobé a časté kouření konopí rozhodně neprospívá sexuálnímu životu. Může snižovat libido a přispět k nižšímu počtu spermií. Tráva stejně jako tabák působí detoxikačně v pochvě. To znamená, že u těhotných žen způsobuje pomalý vývoj plodu. U některých lidí může způsobit paranoiu, zmatenost a ustrašenost a skončit s marihuanou také není lehké... Výzkumy ukázaly, že může být návyková jak psychicky, tak fyzicky. Při odvykání jsou abstinenčními příznaky výkyvy nálad, nervozita a zlost, které mohou přerůst ve výbušnost a agresivní chování. Navíc má konopí na plíce podobný účinek jako tabák, zvyšuje riziko rakoviny plic, úst a hrtanu (1 joint se rovná asi pěti cigaretám). Doteď ale nemáme důkaz, že by tráva někoho usmrtila. balení-joint Pro většinu lidí je totiž kouření marihuany jen určitá fáze a jen asi 10 % u ní zůstane déle jak pět let. Období, kdy tato fáze nastává však dělá rodičům starosti, neboť je tráva nechvalně známá svojí schopností tlumit motivaci... Konopí obsahuje aktivní látku THC (tetrahydrokanabiol), která navozuje stav zkouření. Okamžitý účinek vyvolaný kouřením marihuany je pocit uvolnění, sucho v puse, rozšířené zorničky, mírná euforie a iluze, že čas ubíhá pomaleji...chuť mluvit a hodně se smát, skelné oči, zhoršení motorické koordinace. Může umocnit již existující pocity...Vysoké dávky konopí mohou mít také halucinogenní účinky, pocit strachu, panika. Proč je konopí tak oblíbené? Jeden školní psycholog říká: ,,Díky své schopnosti uvést člověka do stavu uvolnění a lehké euforie může marijánka alespoň na chvíli zmírnit mnohdy zahlcující pocity zlosti, napětí a deprese, které tak často trápí dnešní dospívající děti. Je lehce k dostání a je relativně levná a skutečnost, že je zakázaná, jí dodává záchvěv vzrušení a je skvělým prostředkem vzpoury."marihuana+ jointy Marihuana je slovo, které označuje usušené lístky rostlin vypadajících podobně jako oregáno. Většinou se kouří usušené pupeny, které jsou silnější než lístky. Marihuana má (při kouření) ojedinělou nasládlou vůni... Hašiš je hmota z usušené pryskyřice samičích rostlin konopí. Vypadá jako malá, lepivá kulička nebo hranolek. Marihuana i hašiš se dají také jíst, Hašiš je aktivní součástí hašišových koláčků. Ale myšlenka, že marihuanu lze ponořit do vody a výsledný roztok použít pro účinek podobný jako při pojídání marihuany, je jednoznačně nesmysl. Tuto metodu popisuje hašišový nadšenec Adam Gottlieb v knížce Vaříme s konopím. "Jestliže je rostlina dobré kvality, usilovný var může způsobit vyluhování nějaké pryskyřice, je to však téměř neúčinné. Gottlieb tvrdí, že THC (aktivní látka konopí) není rozpustná ve vodě, pouze v oleji nebo alkoholu. Pravidelné kouření konopí má zásadní vliv na paměť a schopnost koncentrace. Člověk pomaleji zpracovává informace a hůře se učí (tyto potíže bývají trvalejšího rázu). Důvodem může být to, že THC zůstává v těle poměrně dlouhou dobu. Dr. Nadia Solowij, psycholožka z Australského výzkumného centra, říká, že je možné, že ten, kdo kouří velmi často, může být vlastně pořád ve stavu mírného zkouření, což ovlivňuje psychické procesy. Nesmíme ale zapomenout, že na každého působí její užívání jinak. Podstata závislosti: V mozku jsou receptory chemických látek zvaných anandamidy, které tělo přirozeně produkuje. Konopí zapadne do těchto receptorů jako klíč do zámku a zapne je stejně jako anandamid. Když konopí uvádí receptory do činnosti příliš často, začnou to potřebovat, a když to nedostávají, vybudí opačnou reakci, jako např. ustrašenost, výkyvy nálad, nevolnost. Riziko se zvyšuje, když se konopí kouří několikrát do týdne nebo denně a v útlém věku. Marihuana má tzv. opačnou toleranci. Čím déle je užívána, tím méně stačí na vyvolání stejného efektu. Není tedy nutno zvyšovat dávky. A jak s konopím přestat? Pokud potřebujete pomoc při odvykání nebo snižování dávek, obraťte se na místní protidrogové centrum. Některým lidem pomáhá hypnóza.

Příběh - marihuana -vězení?
Další obrázky:
marihuana
marihuana- semena
lísteček :)

Mp3

4. listopadu 2006 v 11:52 | Mrs.Armstrong |  mp3
MP3