Coffee Shop-Amsterdam

4. listopadu 2006 v 17:20 | Mrs.Armstrong |  Drogy


Autor & foto:
Gabe Kirscheimer / Black Star
Zelená je tráva
text a obrázky použity
z časopisu Penthouse
Udělují ceny za nejlepší cannabis, nechávají kuřáky hašiše v klidu a vybírají daně z obchodu s drogami. Tak proč berou Holanďané méně drog než jiné národy?
hašiš - asi 6x silnější než cannabis
Vysoký policejní důstojník, státní zástupce a člen městského zastupitelstva vcházejí do baru, který je co by kamenem dohodil od parlamentu a královského paláce. Uvnitř se dva američtí turisté nad kulečníkem dělí o joint. Vedle skupina mladých Holanďanů balí cigarety ze Zeropolmu ("To nejlepší, co máme. Zakuřte si a pochopíte proč.") a Skuffpolmu ("Ten smrad je hroznej, nechutná to nic moc, ale neuvěřitelně se zkouříte."). Majitel Gerald Smit pyšně ukazuje svůj dobře zásobený šuplík s "věcma", uvnitř kterého visí pytlíčky drog jako bvalíčky hřebíčků v železářství. Vládní úředníci pokyvují hlavou. Podnik pana Smita, Creamers, který leží v sídle holandské vlády v Haagu, dodržuje všechna pravidla stanovená pro prodej měkkých drog v Nizozemsku.
"Zákazník přijde a chce nějaký haš nebo trávu a já si s ním sednu a ukážu mu různé možnosti," vysvětluje pan Smit, který je tak vzorným majitelem coffee shopu, že k němu nizozemská vláda pořádá exkurze. "Zeptám se ho, jestli už někdy kouřil, a pokud odpoví záporně, začneme něčím lehčím, abych viděl, jak na to reaguje. Pokud odpoví kladně, zeptám se ho, co kouří, a začneme něčím podobně silným. Dám mu taky leták poučující o rozumném užívání cannabisu." Holandská mládež netečně vzhlíží od svých pytlíčků s cannabisem jako zvířata v zoo reagující na návštěvníky. Asi se diví, proč jsou předmětem přednášky.
Pár hodin jízdy autem odtud, v Amsterdamu, se čtyři Glasgowané vysypou z dálkového autobusu na okraji proslulé čtvrt červených luceren, kde postávají unavené ženy v ostrém světle výkladních skříní jako panenky ve výloze. Glasgowané jim sotva věnují pohled. Nejsou tady kvůli ženám, alespoň ne dnes. Jsou to drogoví turisté, kteří dorazili speciálním nočním autobusem se zájezdem nabízeným jako "drogový zájezd se slevou".
S ruksaky na zádech míří rovnou do jednoho řetězce coffee shopů, jakéhosi McDonalda pro kuřáky marihuany. Chtějí si koupit zesílenou odrůdu marihuany, superskunk. Nikdo jim žádné vládní letáčky nepodává, i když obsluhující jim popisuje sílu jednotlivých odrůd. "Chceme to, co nám nejvíc vyjebe hlavu," říka čtyřiadvacetiletý John, elektrikář z glasgowské čtvrti Bearsden.
"Amsterdam je kouzelný," říká třiadvacetiletý kamarád George a vyfukuje kroužek dýmu nad bar. "Představte se tady bydlet. Mohli byste kouřit, s kým byste chtěli - se šéfem po práci, po obědě, na Štědrý den. Bylo by to jako nát si pivo. Úplně legální." Povzdychne si a začíná relaxovat. Superskunk už působí. "Možná se sem přestěhuju a otevřu si bar," říká. Jeho přátelé souhlasně přikyvují.
Ten večer se milovníci marihuany scházejí po stovkách v Melkwegu neboli Mléčné dráze, nejlepším nočním klubu Amsterdamu, aby se zúčastnili desátého ročníku Cannabis Cupu. Při této parodii na filmové Oscary se evropští a američtí kuřáci scházejí, aby oslavovali rostlinu ve všech jejích formách, od koláčků po oblečení, od provazů po drogu.
Pro mnohé z věrných, procházejících se teď Konopným sálem, není marihuana jen bezpečným způsobem relaxace a zábavy, ale je i odpovědí na řadu ekologických a sociálních problémů světa. Bouřlivé rozhovory o tom, že konopí potřebuje k růstu jen 100 dnů, nevyžaduje pesticidy, zpomaluje ničení ozonu a může být použito k výrobě čehokoliv od tkaniček na boty po auta, probíhají za doprovodu amatérského revivalu Boba Marleyho.
Sladce vonící kouř se valí po pódiu i sále, koláčky nacpané hašišem se rozdávají po tuctech a přehlídka módy z konopí svědčí o různorodosti oděvních stylů. Holandští pěstitelé konopí hrají roli neoficiálních turistických průvodců. "Přestěhuj se sem a můžeš kouřit pořád, člověče," rozvášňuje se jeden z vítězů. "Proč chceš žít v zemi, kde je konopí ilegální?" Ceny v kategoriích od Nejlepší dovážený hašiš po Nejlepší biokonopí jsou udělovány během vesele chaotického ceremoniálu, při kterém však už chybějí porotci, unaveni testováním 30 druhů během jediného týdne.
Pro drogové turisty a bojovníky za konopí jsou hustě obydlené nížiny a úzké vodní cesty Nizozemska jakousi zhmotnělou Utopií. Tato světově unikátní atmosféra tolerance měkkých drog ostatně dokonale zapadá do kontextu holandské kultury, která oslavuje toleranci, otevřenost a svobodu jednotlivce. V Holandsku vláda příliš nemluví do otázek morálky, ale vychází vstříc potřebám obyvatel. Proto je to země, v níž euthanasie není zločinem, ale právní možností, prostituce je legalizována a věk zletilosti platí pro všechno stejně.
Zdá se, že Holanďané už všechno vyřešili - alespoň od barového pultu, kde George prokuřuje svůj víkend. Politická doktrína, která mu umožňuje sedět tady se svým ulepeným pytlíčkem skunku, je svým chaosem podobná ceremoniím Cannabis Cupu. Podstatou dekriminalizace konopí v Nizozemsku je tzv. "politika zavřených očí". Tím nizozemská vláda kuřákům říká: "Nebudeme si všímat, jestli užíváte měkké drogy, pokud budete mít u sebe méně než určité množství." Takže když ozástěrovaný barman se svým stříbrným nožem a krabičkami plnými hašiše a marihuany prodává Georgovi jeho skunk, porušuje zákon - až na to, že vláda označila držení méně než 30 gramů cannabisu za "nízkou prioritu" pro stíhání.
Navíc, když barman doplňuje zásoby, nemůže to udělat legálně, protože obchodování s cannabisem - kromě prodeje drog zákazníkům coffee shopů - zůstává přestupkem. Dovoz a vývoz měkkých drog je trestán maximálně čtyřmi roky vězení a pokutou v přepočtu až do výše 1.5 milionu českých korun. Minulý rok bylo v Holandsku zabaveno přes 300 000 kilogramů konopí.
"Pro nás, majitele coffee shopů, to představuje velký problém," vysvětluje pan Smit, velmi dobře naložený muž, jehož stylový a klidný podnik navštěvují hlavně místní. "Někdo vejde do dveří a chce haš, trávu, skunk, všechno máme. Když někdo přijde k zadním dveřím a chce nám prodat haš nebo trávu, porušuje tím zákon on i my. Pokud drogu do země přivezl, porušil zákon znovu."
Teoreticky mohou policisté sledovat pana Smita k jeho dodavatelům a všechny je zatknout. "Samozřejmě, že to nedělají," říká vesele. "Ale problém je v tom, že by mohli." Upozorňuje na to, že jen velmi nerad porušuje zákon, ale právní úprava provozování coffee shopů mu nedává jinou šanci: {..... :-) .....}Pan Smit spoléhá hlavně na domácí pěstování tzv. Nederweedu. Je to cannabis pěstovaný v úrodné holandské půdě, zásobovaný hydroponickými systémy a intenzivním sodíkovým osvětlením. Nejnovější genetické výzkumy zaručují pravidelný přísun stále silnějších odrůd na trh. Obchoduje i s hrstkou podnikatelů využívajících své zahrady a okenní rámy. "A pak jsou tu ještě batůžkáři, " říká s nadšením. "Přijíždějí z Maroka, Nepálu a kdoví odkud s malým dárkem pro nás. Pak jsme všichni opravdu vzrušení, protože je to většinou vynikající zboží." Holanďané dekriminalizovali konopí v roce 1976 unikátním rozdělením drog na "drogy představující nepřijatelné riziko ohrožení zdraví", jako jsou heroin, kokain, LSD a amfetaminy, a na konopné produkty, jako je marihuana a hašiš. Zatímco tresty za ty první zůstávají přísné, držení měkkých drog bylo prakticky dekriminalizováno. Byl to způsob, jakým se Holandsko vyrovnalo s tím, co sami nazvali "epidemií tvrdých drog" - stejnou vlnou zvýšeného užívaní drog jaké čelil v sedmdesátých letech každá vláda západní Evropy.
Coffee shopy, ve kterých mohou být zakoupeny a užívány měkké drogy, zůstávají klíčovým prvkem "holandské cesty". Cílem vlády bylo zničit spojení mezi subkulturou kuřáků hašiše a marihuany a kriminálním podsvětím dealerů heroinu a kokainu. Pokud mohou mladí lidé navštívit kavárnu, znělo odůvodnění, je méně pravděpodobné, že zapadnou do prostředí, kde převládají tvrdé drogy. V současnosti je jen v Amsterdamu přes 350 takových coffee. I přes zdánlivě pokrytecké řešení dekriminalizace měkkých drog se zdá, že tento přístup přináší ovoce. Průměrný věk závislého na heroinu v Holandsku je 37 let - číslo, které se každým rokem zvyšuje a napovídá, že generace závislých stárne. Například ve Velké Británii je závislému na heroinu průměrně 25 let. Crack se do drogových průzkumů vůbec nedostává. Více patnáctiletých Britů než Holanďanů zkusí marihuanu a britští teenageři vedou mezinárodní tabulky drogové spotřeby. Je také pravděpodobnější, že patnáctiletý Brit zkusí amfetaminy. U extáze jsou na tom oba národy zhruba stejně.
I když se zdá liberální, je celý systém udržován v chodu tvrdými kontrolami. Coffee shopy musí být vedeny podle předpisů zpřísněných v roce 1996 (po nárůstu drogové turistiky) z obavy, že už existuje příliš mnoho coffee shopů - zvláště v Amsterdamu a poblíž německých a belgických hranic.
Aby se omezilo rušení veřejného klidu, museli se majitelé coffee shopů nedávno rozhodnout, zda budou prodávat cannabis, nebo alkohol, protože obojí už nebude tolerováno. Coffee shopy platí daně jako jiné podniky a riskují odnětí licence, pokud v nich budou nalezeny tvrdé drogy nebo budou měkké drogy prodány mladšímu osmnácti let. Navíc coffee shopy nesmějí inzerovat, musí nabízet literaturu poučující o rozumném užívaní drog, mohou skladovat maximálně 500 g cannabisu a prodat mohou nejvíce pět gramů jedné osobě v jeden den. "To není problém," říká John Georgovi. "Koupíš si pět gramů a pak si koupíš dalších pět někde jinde." Zatáhne z vodní dýmky a vtáhne kouř do druhé komory, kde ho voda ochladí. "Jestli chceš něco vědět o drogových zákonech v Amsterdamu, zeptej se nás."
Nizozemská ministryně zdraví, sociální pomoci a sportu je vlídná a odzbrojující žena s šedými vlasy. Je také velmi upřímná. "Nevíme, jestli to děláme správně. Zkoušíme jen dělat to nejlepší. Co se týká veřejného zdraví, v porovnání s jinými státy jsme uspěšní. Smaozřejmě jsme ještě nedosáhli svého cíle, kterým je omezení jakéhokoliv zdraví škodlivého užívání drog."
Nizozemsko zažilo stejnou explozi užívání taneční drogy extáze jako Británie, kde ji bere každý víkend asi dva miliony lidí. Dr. Borst-Eilersová je především zneklidněna tím, že objevení tvrdé drogy tak populární mezi mladými by mohlo narušit celou politiku coffee shopů a zničit prosazované rozdělení na měkké a tvrdé drogy.
"V sedmdesátých letech," říká, "tu byl buď relativně nevinný cannabis, nebo na druhé straně heroin a kokain. Teď se objeví drogy, které jsou někde mezi, a nevíte, jak nebezpečné opravdu jsou. Je třeba znovu prověřit náš přístup. "Pak - spíš sociální pracovnice než ministryně - vysvětluje omyly provázející extázi. Vysvětluje, že většina úmrtí spojovaných s extází je způsobena dehydratací tanečníků nebo nadbytečným přísunem vody. Další příčinnou jsou pilulky řezané vysoce toxickými substancemi.
Nizozemci se v sedmdesátých letech vypořádali s problémem konopí zpříma a jako první zavedli používání tzv. "bezpečných domů", lidově střelnic pro dlouhodobě závislé na heroinu, a právě začínají s pokusným vydáváním heroinu na předpis pro závislé. S extází se chtějí vypořádat stejně nekompromisně. Je naplánována mohutná osvětová kampaň zaměřená na mládež. Navíc hlavní úřad pro zkoumání závislosti a duševního zdraví, Trimbos Institut, vyvinul přístroj pro testování extáze, v němž si každý může ověřit složení své drogy. Mobilní verze tohoto přístroje pracuje na registrovaných house party, takže návštěvníci klubů mohou zjistit, co si berou. U nizozemských úředníků vyvolávají současné problémy pocit jakéhosi déjá vu. Přístup k extázi je poznamenán stejným rozpolcením, jakým se vyznačoval přístup ke konopí.
Extáze je totiž zařazena mezi tvrdé drogy, za její držbu a prodej proto hrozí přísné tresty. Když se zdálo, že holandští výrobci mohou zásobovat polovinu Evropy, vláda zavřela řadu ilegálních laboratoří a postavila mimo zákon chemické látky nutné k výrobě extáze. Ale poté, co jsou návštěvníci klubů při vstupu prohledání, mohou si uvnitř na vládním přístroji otestovat pilulky, které právě propašovali dovnitř.
"Náš přístup se vám může zdát nesourodý a protikladný, nebo dokonce pokrytecký," říká Inge Spruitová, hlava odboru návyků Trimbos Institut. "Nám se ale zdá, že funguje." Hájí program testování extáze z pragmatického hlediska. "Problém je, že prášky mohou být jedovaté. Některé tablety obsahovali atropin, který používají oční lékaři k dilataci zorniček. Může vás zabít." Popírá ovšem, že by existovalo něco jako pilulka uznaná Trimbos Institutem. "Nebudeme mladým říkat, jestli si mají nebo nemají něco vzít. Nic takového jako bezpečná droga neexistuje. Nakonec je to jen jejich zodpovědnost, zda si něco dají či nedají do úst."
Spruitová říká, že v oblasti drog represivní politika prostě nefunguje. Můžete namítat, že přístup prosazovaný jejím úřadem také ne. Ale pak se dostanete k otázce, co má být tím "fungováním". Znamená to elegantně svázaný balík zákonů, nebo reálné snížení počtu uživatelů tvrdých drog? Jediné, co se na to dá říct, je, že holandská cesta je neuskutečnitelná, ale paradoxně jako jediná funguje.
Příštího rána se jihovýchodní části Amsterdamu, přímo u fotbalového stadionu Ajaxu, scházejí na heroin a methadon navyklí obyvatelé tohoto nejchudšího místa ve městě. Čekají na příjezd methadonového autobusu a hledají své dealery v betonové džungli, kam se jen málokdo odváží jít sám. V ohnisku pozornosti úředníků nejsou cofee shopy, ale toto místo - čtvrť Bijnemeer.Je to pomník noční můry, kterou holandská vláda v roce 1970 předvídala a pokusila se zabránit jejímu uskutečnění.
A. A. Smit, tvrdý policejní důstojník s postavou vyhazovače, se bezmyšlenkovitě dotýká rukojeti své pistole. Prohlíží si z okna své kanceláře sedmý obvod. Myslí na Vánoce a balíčky s jídlem, které budou proudit na jeho policejní oddělení. "Samozřejmě dáme nějaké i závislým," říká Smit, kterého tady znají pod přezdívkou Kovboj. "I závislí musí o Vánocích jíst."
Později nás vede na prohlídku svého okrsku, ukazuje nám, kde budou střeženy panelové domy - centra chudoby - a budou nahrazeny rodinnými domky. Ukazuje nám i podchody, kde ti nejubožejší v zimě spí, a nároží, kde se scházejí. "Tohle je to nejhorší, co můžete v Holandsku vidět."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Weunka16 Weunka16 | 17. prosince 2006 v 11:25 | Reagovat

ty wogo tag tam pojedu urcite az mi bude tech 18 no hh se tesim az sizahulim dobry a vitecny holandsko podlouhy dobe hh:P:D:D:D:D ale jinak mash mooc peknej blog=o))

2 ANDY ANDY | E-mail | 10. ledna 2007 v 18:06 | Reagovat

no ja sem sral nato kolik mam roku a hulim i tak Lysohlavky a gandža,hašiš vynikaijici

3 ***MILAN*** ***MILAN*** | 29. ledna 2007 v 22:25 | Reagovat

je to svinstvo ale na neco umřít musím:((((

4 šutr šutr | 31. ledna 2007 v 21:02 | Reagovat

je to o.k.

5 kája kája | 3. února 2007 v 22:46 | Reagovat

tak to je supr,,mam chut zdrnout z baráku a jet do holandska založit coffee shop....

6 pohloš pohloš | 19. února 2007 v 11:03 | Reagovat

SMOUK WEED EVERY DAY

7 nadiel nadiel | 5. března 2007 v 16:27 | Reagovat

lidičky vy jste LAMY.. jako si myslíte že v NL je to jen tak že si přijedeš koupíš si sto g a otevřeš si coffee-shop?? opak je pravdou při nákupu v tomto krámečku je omezené množství na 5g a nikdo jinej se s tebou nebaví páč je tam povolenejch mít u sebe pouze 5g.. proto nedostaneš víc.. a mimochodem taky to tam nemůžeš kouřit kde si vzpomeneš jedine v coffee-shopu nebo parcích k tomu určených :)

8 Canabis Canabis | 22. března 2007 v 22:22 | Reagovat

GANJA FOR ALL!

9 madiel ses curak madiel ses curak | 23. března 2007 v 12:49 | Reagovat

ale je to stejnak lepsi nez u nas takze drz hubu

10 rejha rejha | E-mail | 30. března 2007 v 14:29 | Reagovat

posraně dobrej blog.

11 petra petra | E-mail | 30. března 2007 v 14:30 | Reagovat

gutttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

12 podej to brko podej to brko | 23. června 2007 v 10:24 | Reagovat

hmm kurva konecne krutej blogg podal si to pekne priteli

spekum zdar

13 Iltigo Iltigo | 23. července 2007 v 2:08 | Reagovat

No mě je 18 asi za rok a měsíc. Už sem dohodnutej s kámošema, ež až v těch 18ti budu mít řidíčák čórnu matce auťák a zajedem o prázdninách na pár dní hulit do holandska... Jo těšim se jak 5ti letej na vánoce :D

14 tokio hotel tokio hotel | 23. července 2007 v 12:50 | Reagovat

fuj

15 Tom_a_Tom and Gumeetec Tom_a_Tom and Gumeetec | Web | 6. srpna 2007 v 21:47 | Reagovat

Dáme jim to tam.....

Jedééééééé.......

Jeden týpek a další tři přátelé

Nacht Gute nacht.....

Fááááruje se do NLandu....

Nex week.......

Klidně v tom parku přespíme bude - li to nutné..... =o) (=<|

16 Luzer Luzer | E-mail | 3. září 2007 v 12:22 | Reagovat

no lidi ja cekam az mim 21 kamosoum bude 18 a palime makat do holandska a tesime se na poradni skanky :-) a ne tyhle cesky plivy co si zahulite a mam tak stav na 10min a jit spat unava akorat humus cesky :D

17 Luzer Luzer | E-mail | 3. září 2007 v 12:22 | Reagovat

Sorry 2 kamosum preklik :D

18 Luzer Luzer | E-mail | 3. září 2007 v 12:23 | Reagovat

Blog mas good jen kdyz bys smazal ty skurveny TOKIO HOTEL !!!

19 Lůůůzr fuck Lůůůzr fuck | 3. října 2007 v 22:02 | Reagovat

vubec nevis jakej je ceskej skunk....

20 kks kks | 13. října 2007 v 23:01 | Reagovat

včera jsem se vrátil z týdenního pobytu v amstru, neznám nic lepšího, než splynout s hutným kouřem v nějákém z oblíbeních coffeshopů (kterých je jen v amstru 500).

Článek slušnej, jen mě zamrzela zjevná omezenost diskutujících, jejichž příspěvky mluví samy za sebe. Snad si to kluci časem uspořádaj...

jinak kruci oddělej ty pohyblivý gify alá matrix z pozadí..v kombinaci s nechutnou růžovou a šeredným fontem se stává sebelíp napsanej text nečitelným...

21 Benny Benny | 16. října 2007 v 17:47 | Reagovat

už ať tam sem v tom coffee shopu...............MARIHUANA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

22 Pastor Pastor | E-mail | Web | 1. listopadu 2007 v 12:48 | Reagovat

Zdarec nema někdo Menu nebo sitě coffee shopu na zacatku holandu :)

23 Hafik Hafik | E-mail | 12. listopadu 2007 v 10:55 | Reagovat

Cau tak uz jse tam take tesime.Odjizdime do Amsterdamu na vykend tenhle patek 16.11.07.............v 11.lidech tak jsme tak zvedavi jak jse tam vyhulime!!!Pak pisnu jak jsme si to tam uzili.....cus bus

24 Natasha Natasha | 10. dubna 2008 v 22:18 | Reagovat

Jo cannabis for all!!! zboznujem ked sa zhulim a vyhaluzim s kamosami na vsetkom:D:D:D

25 Luis Luis | E-mail | 30. května 2008 v 16:43 | Reagovat

zdarec kamaradi hulici. taky se tam ted s kamosama chystame na dvoudenni vylet, tak doufam ze tam nebude s nakupem nejake dobrutky problem. jinak stranky jsou tady celkem poucny a zajimavy. dobra prace. adios amigos

26 gars1 gars1 | 4. června 2008 v 16:15 | Reagovat

Amsterdam is Jeaaah woee taky se uz tesim

27 pfff pfff | 24. října 2008 v 10:23 | Reagovat

Dementi libi se mi jak by tam kazdej jel a hulil...to je sice mozny...........ale prijedete tam jak borci,date si jointa a budete tak v pici ze pojedete zase zpatky

28 El Doro El Doro | E-mail | 4. listopadu 2008 v 11:14 | Reagovat

Ja sa tam tiez chystam na druhy rok v lete... :D a mam taky pocit ze ked tam pridem nebude sa mi chciet vratit spat :D ... ide len o ten pocit a flipy co tam clovek prezije... pretoze je to ine ako zmotat si niekde za branou :D:D vo vedomy ze viem ze nemozem ist pred nu alebo sa poprechadzat po meste ... a v tom je ten rozdiel... ide o volnost :D

29 Kanamo Kanamo | 11. ledna 2009 v 17:53 | Reagovat

Kurwa pecka cteni :))) nejvíc me dostaly ty keci jak si da nekdo prasky a deset minut se zkureny a jde spat :D no to suldo musis zahulit poradny skuno...cadim dobrych 9 let a mam takove propoje na skanky,ze by si po dvou koudech odpadl :D... Jinak Holland best taky se chystam :)))

30 Kanamo Kanamo | 11. ledna 2009 v 17:59 | Reagovat

Cenu největšího chvístka fóra vyhravá: Luzer & nadiel :D to jsou správní šašci...

31 WaR1ock WaR1ock | 26. ledna 2009 v 0:43 | Reagovat

Čus hele a ty vole a když tam přijdu do toho coffee shopu a chci pořádný hůl budou po mě něco chtít jako abych se porkázal třeba kolik mi je.....?

32 WaR1ock WaR1ock | 26. ledna 2009 v 0:43 | Reagovat

hůlo* sorry chyba xD

33 WaR1ock WaR1ock | 26. ledna 2009 v 0:44 | Reagovat

jo a ještě prokázal* xD

34 Kanamo Kanamo | 8. února 2009 v 14:44 | Reagovat

Mylsím,že ne !!! Koukni na youtube...tam nikdy po nikom nic nechtěji...

35 rugalda rugalda | E-mail | 30. července 2009 v 10:10 | Reagovat

není to tak jednoduchy,holandstina je jeden nejslozitejsich jazyku v evrope,myslim ze by sis nekoupila ani gram bez reci,sam tam bydlim uz nekolik let.[5]:

36 VranAir VranAir | 16. října 2010 v 19:31 | Reagovat

Stačí umět aspon trochu anglicky nebo německy a měl by si se v coffee domluvit ;-) Na to aby sis řek o model nemusíš složit státnice z holandštiny xDD

37 Pragon Pragon | 14. ledna 2011 v 6:25 | Reagovat

[2]: Kreténe lysohlávky se nehilí...

38 Pragon Pragon | 14. ledna 2011 v 6:30 | Reagovat

[34]: zkus si na seznamu najít co je to občanský prukaz.Tuhle kartičku dostane každý kdo završil věk 15let a prokazuje se sní třeba věk nebo národnost.

39 Baldwin35POLLY Baldwin35POLLY | E-mail | Web | 29. prosince 2011 v 10:54 | Reagovat

Do you recognize that this is the best time to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a>, which will make you dreams real.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama